Yandex Metrika
ŞİKAYET 9 Toplam Şikayet
ÇÖZÜLEN 1 Tüketicinin Sorunu Çözüldü
MEMNUNİYET 0.1/5
Ortalama  
Mükemmel
0
Çok iyi
0
Ortalama
0
Kötü
0
Çok Kötü
1
Toplam 9 Kayıttan 1 - 9 Arası Gösteriliyor

Digiturk Hakkında

1999 yılında kurulan Digiturk, dijital televizyon yayıncılığı alanında Türkiye'nin ilk ve lider platformu olarak hizmet vermektedir. Kurulduğu günden bu yana sektörün lider markası olarak büyümeye devam eden Digiturk, bünyesinde yer alan yüzlerce televizyon, radyo, müzik ve interaktif kanalını, dijital görüntü ve ses kalitesiyle, zengin üye portföyüne ulaştırmakta; zengin çeşitlilikteki içerikleriyle eşsiz bir TV izleme deneyimi sunmaktadır. Digiturk, üstün teknolojik altyapısı ile gerçekleştirdiği yayınlarını Türkiye’nin yanı sıra dünyanın pek çok ülkesine de ulaştırmakta ve Avrupa'nın sayılı dijital yayıncılık platformları arasında yer almaktadır.

Digiturk'de Hangi Kanallar Vardır?

Digiturk'de ulusal kanallardan radyolara, spor kanallarından film ve dizi kanallarına, belgesellerden, çizgi film kanallarına kadar birçok kanal mevcuttur.

Digiturk hakkında Kötüçıktı’da şikayetler, yorumlar, öneriler ve müşteri memnuniyet yorumlarını okuyabilir, dilerseniz Kötüçıktı’ya sizler de yorum, öneri ve şikayet yazabilirsiniz. Digiturk şirketi hakkında sözleşmeler, müşteri hizmetleri, altyapı, cayma bedeli, hizmet taşıma ve aktarma, hatlar, teknik servis, internet, telefon, televizyon, anlaşmalar, taahhüt ve sözleşme iptal koşulları, abonelikler ve fiyatlandırmalar ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Digiturk Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Digiturk müşteri hizmetleri numarası kaçtır?

Digiturk müşteri hizmetleri numarası +90 (212) 473 73 73'dür.

Şikayet Yaz