Yandex Metrika
ŞİKAYET 6 Toplam Şikayet
ÇÖZÜLEN 2 Tüketicinin Sorunu Çözüldü
MEMNUNİYET 0.0/5
Ortalama  
Mükemmel
0
Çok iyi
0
Ortalama
0
Kötü
0
Çok Kötü
0
Toplam 6 Kayıttan 1 - 6 Arası Gösteriliyor

Yapı Kredi Bankası Hakkında

Yapı ve Kredi Bankası veya kısaca Yapı Kredi, 1944 yılında İstanbul'da Kazım Taşkent tarafından kurulmuştur. Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye'nin ilk özel bankasıdır. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve Koçbank A.Ş.'nin kaynaklarını bir araya getirmesi sonucuyla 2006 yılında Yapı Kredi bugünkü halini almıştır. Günümüzde 846 şubeye ve 16.631 çalışana sahiptir.

Sektöründe öncü olan Yapı Kredi, sınırsız bir hizmet anlayışıyla çalışmalarına devam etmektedir. Yapı Kredi ile; bireysel, kurumsal, ticari, kobi ve özel bankacılık işlemleri yapılabilmektedir.

Yapı ve Kredi Bankası , hakkında Kötüçıktı’da şikayetler, yorumlar, öneriler ve müşteri memnuniyet yorumlarını okuyabilir, dilerseniz Kötüçıktı’ya sizler de yorum, öneri ve şikayet yazabilirsiniz. Yapı Kredi Bankası; kredi seçenekleri, kart seçenekleri, ödeme seçenekleri, faiz oranları, ekonomiye destek paketleri, döviz, müşteri hizmetleri, değerli metal işlemler, vade seçenekleri, taşıt kredisi, konut kredisi, eğitim kredisi, ihtiyaç kredisi, mevduat, yatırımlar, bes, sigorta ve emeklilik planları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yapı Kredi Bankası müşteri hizmetlerine nasıl ulaşabilirim?

Yapı Kredi Bankası müşteri hizmetlerine 0850 222 0444 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Bireysel İhtiyaç Kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Başvurunuzu SMS ile de hemen yapabilirsiniz. SMS ile ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için "Kredi Türü (boşluk) TCKN (boşluk) Aylık Gelirinizi” yazıp 4411'e gönderebilirsiniz.

Vadem bitince yeni vade süresi otomatik yenilenir mi?

Siz işlem yapmadığınız sürece vadeniz otomatik olarak yenilenmeyecektir.

Şikayet Yaz