Bauhaus Kötü Firma Ve Para İade Yapmıyor

Bauhaus ve Horoz Lojistik kötü ve kurumsal değil alışveriş ***. 

14 Haziran Bauhaus firmasından Monaco Keter oturma grubu kredi kartı ile sipariş verdim. Yaklaşık 10 gün sonra benim aramalarım ile zorla öğrendim ki Horoz Lojistik adresim köy diye getirmediğini öğrendim. Haber bile vermiyorlar ben aramasam. Ne olacak diye 3-4 kez aradım şikayette bulundum. 3 iş günü sonra döndüler. Aramada adres Özbek Mah. geçiyor ancak anlaşmalı kargo getirmiyor bizimle ilgisi yok dediler ya siz gidin alın depodan veya ek para verin dediler utanmadan. Nasıl kurumsal firma müşteri memnuniyeti yok mu bir sorumlu arar özür diler sorun için çözüm bulmaya çalışır dedim sürekli ileteceğim deyip kimse paramın iadesi için bir şeyler yapmıyor verdiğim parayı kullanıyorlar hem de manevi olarak yıprandım. 

Sakın Bauhaus firması ve Horoz Lojistik ile iş *** internette ücretsiz diyorlar şartları yazmıyorlar ve 3 haftadır para iade yapmıyorlar.

E
Erdem
655+

Bauhaus Benzer Şikayetler


Bauhaus 45 Gündür Ürün Gelmedi

Bauhaus'tan aldığım yazlık ürünler yaklaşık 45 gündür tarafıma gelmedi. Gelmeme sebebini açıklayan mahcubiyet belirten ...

A
Ahu
53
Şikayet Yaz
Şikayet Yaz
Şikayetçi olduğunuz firmanın ismini giriniz.
Şikayet başlığını giriniz.
Genel Puanlama *

Lütfen oylama yapınız.
Kalan Karakter : 2500
Şikayet içeriği en az 150 karakter olmalıdır.
Telefon Numaram Şikayetçi Olunan Marka İle Paylaşılsın
Kişisel bilgilerin gizlenmesi kişinin sorumluluğunda olduğu için döküman eklemeden önce lütfen gerekli gizlemeleri yapınız.
Şikayet Yaz