Mudo Ayıplı Ürün Satıyor, İade Almıyor, Aldığı Ücreti İade Etmiyor

28/02/2022 tarihinde Ataşehir Mudo mağazasında mağazada beğenip aldığımız 1232080001 ürün kodlu brono perla model mermer masa 15 Nisan tarihinde geldi ve mağazada sergilenen ile nerede ise hiç alakası yoktu, getiren ekibe fotoğrafı gösterdiğimizde yanlış olmuş dedi, mağaza yetkilerine mağazada gördüğümüz masa ile gelen masa mermerini ait fotoğrafları paylaştığımızda yanlış olmuş demelerine rağmen Mudo genel merkez ton farkı olabilir bahanesi ile kabul etmeyip kötü bir mermeri zorla bize vermeye çalıştı sonra zorla değişimi kabul ettiler fakat daha sonra göndermeye çalıştıkları mermer ilkinden bile kötü geldi, depodan eve bile sevk ettirmedik.

Yaklaşık 4 aydır paramızla rezil olduk, Mudo diye büyük firma diye gidip pahalıya aldığımız ürünleri alamıyoruz, mağazalarında satılan ile müşteriye gönderilen arasında dünya kadar kalite farkı var, üstüne üstlük yardımcı olmamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Hem ödeme yaptık hem 4 ay bekledik hem ürün yok hem de çözüm yok...

Mağduriyet son verilmesini ödemenin iade edilmesini talep ediyoruz.

S
Salih
47+

Mudo Benzer Şikayetler


Mudo Her Seferinde Ürünler Tarafıma Defolu Geliyor

Mudo'dan sürekli tarafıma defolu ürünler geliyor ısrarla dememe rağmen her seferinde defolu şuan balkonumda kurulum olmadan gelen tv sehpa defolu ...

H
Halime
850

Mudo Siparişlere Dikkat Etmiyorlar

Mudo'nun internet sayfasından Casual XL gömlek siparişi verdim, gelen gömlekler Slim XL. Daha önce de pantolon kemeri aldım 115 cm ama gelen kemer ...

R
Rüstem
1167
Şikayet Yaz
Şikayet Yaz
Şikayetçi olduğunuz firmanın ismini giriniz.
Şikayet başlığını giriniz.
Genel Puanlama *

Lütfen oylama yapınız.
Kalan Karakter : 2500
Şikayet içeriği en az 150 karakter olmalıdır.
Telefon Numaram Şikayetçi Olunan Marka İle Paylaşılsın
Kişisel bilgilerin gizlenmesi kişinin sorumluluğunda olduğu için döküman eklemeden önce lütfen gerekli gizlemeleri yapınız.
Şikayet Yaz