Pepsi Stokçu Fırsatçılığı Ve Müşteriye Karşı Saygısızlık

15 yılı aşkın süredir çalışmakta olduğumuz. Pepsi Bursa Bölge Bayii olan Zirvegül Gıda San. Tic. Ltd Şti. firma plasiyerine Şubat ayı başlarında 2 palet/126 koli ( 756 adet) 2.5L Fruko gazoz

ürün siparişi verdik. Siparişler en geç 1 hafta içerisinde teslim edilmekte idi. Ürün teslimatının gecikmesinden dolayı plasiyer ile olan telefon görüşmemizde ürün siparişimizin sisteme girildiği, stoklarında ürünün olmamasından dolayı geciktiği ve en kısa sürede ürünün tarafımıza teslim edileceği söylendi. Geçen süre zarfın da ürünün teslim edilmemesi üzerine plasiyer ile tekrardan görüşme sağlandı aynı durum tarafımıza tekrar söylendi. Bu durum haftalar boyu ve buna benzer bahaneler şeklinde bizi oyalayarak sürdürdüler.

Sonraki süreçlerde plasiyer telefon aramalarımıza ve WhatsApp mesajlarımıza cevap vermemeye başlayınca 2 ay kadar geçen süre sonrasında mağduriyetimizin giderilmesi için biran önce çözüm üretilir düşüncesi ile 8 Nisan 2022 tarihinde firma müşteri geliştirme uzmanı yetkilisini telefonla arayarak durumu izah ettik.

2 ay boyunca mağduriyetimize karşılık acil çözüm üretilmesini beklediğimiz kişinin kaba saba konuşmaları FIRSATÇI ve STOKÇULUK TAVIRLARINI örtbas etmek için sipariş aldıkları tarihteki verilen fiyata ÜRÜNÜ TESLİM ETMEYECEKLERİNİ ve sözde plasiyer size verilen soğutucu dolapları aylar öncesinden almalarını söylemiştik zaten, şeklindeki saçma konuşmaları ve söylemelerinin üzerine Pepsi müşteri hizmetlerini arayarak, konu ile ilgili bayinin müşterilerine karşı olan Çirkin Tavırları, FIRSATÇI POLİTİKASI ile ilgili sıkıntılara karşılık ACİL ÇÖZÜM ÜRETİLMESİ talebimizi bildirmemize karşılık mağduriyetimizin giderilmesini beklerken tarafımıza olumlu ya da olumsuz herhangi bir dönüş sağlanmadan 11 Nisan 2022 tarihinde firmamıza teslim edilen soğutucu dolabı iade almaya geldiler.

Bunun üzerine tekrar müşteri hizmetlerini aradık soğutucu dolapların bizde kalması ve ürün almak istediğimizi söyledik ve konunun değerlendirilip tarafınıza dönüş yapılacağı söylendi. 25.04.2022 Tarihinde Ankara'da dan bizi arayan sorumlu kişi bayii müşteri geliştirme uzmanı ile bir ağız yaparak aynı tavırda bulunup FIRSATÇILIK POLİTİKASINI DEVAM ETTİREREK BİZE ÜRÜN VERİLMEYECEĞİ SÖYLEDİ.

PEPSİ FİRMASI'NIN YAPMIŞ OLDUĞU FIRSATÇILIK ve çirkin tavırlarından dolayı Pepsi ve Zirvegül Gıda San. Tic. Ltd. Şti. firmasını şiddetle kınıyorum.

Ö
Özgür
48+
Şikayet Yaz
Şikayet Yaz
Şikayetçi olduğunuz firmanın ismini giriniz.
Şikayet başlığını giriniz.
Genel Puanlama *

Lütfen oylama yapınız.
Kalan Karakter : 2500
Şikayet içeriği en az 150 karakter olmalıdır.
Telefon Numaram Şikayetçi Olunan Marka İle Paylaşılsın
Kişisel bilgilerin gizlenmesi kişinin sorumluluğunda olduğu için döküman eklemeden önce lütfen gerekli gizlemeleri yapınız.
Şikayet Yaz