Teleses Mağazacılık Ticaret A.ş. 23 Gündür Yenilenemeyen Telefon

Ben ürünün bedelini ödemiş bir tüketiciyim... Beni bir oraya (Turkcell- Teleses- Reeder) bir buraya yolluyorsunuz. Allah hepinizin belasını versin... Yuh hepinize... Bu bir telefon ya... Sadece bir telefon... Bunu halledemiyorsanız. Neyi yapacak veya yapabileceksiniz?... Allah hepinizin belasını versin. 23 gün oldu.. Mağdurum...

Ürün : Reeder p13 bluemax Pro 8 128 GB... IMEI : 3550801123*** Turkcell Tunalı da ki Teleses Bayisinden 16.12.2021 tarihinde satın alınmıştır. Arızalı/kusurlu/ayıplı çıkmış ve ve 17.12.2021 tarihinde Tunalı da ki Turkcell Tunalı bayisine geri iade edilmiştir. Servisten “DEĞİŞİM” KARARI ÇIKMIŞ... 23 gün oldu nerede benim telefonum? Bedelini ödedim... Bu ülkede yasal yolla bir hakkı dile getirilmeyecek ve elde edemeyecek miyiz? Bununla birisi ilgilenmeyecek mi?

Bir türlü yenilenmeyen REEDER telefonun ya ödediğim paranın iadesini ya da markalı bir telefonla değiştirilmesini talep ediyorum.

H*** Ö***

h***@gmail.com

053241***

Hasan
Hasan
14+
Şikayet Yaz
Şikayet Yaz
Şikayetçi olduğunuz firmanın ismini giriniz.
Şikayet başlığını giriniz.
Genel Puanlama *

Lütfen oylama yapınız.
Kalan Karakter : 2500
Şikayet içeriği en az 150 karakter olmalıdır.
Telefon Numaram Şikayetçi Olunan Marka İle Paylaşılsın
Kişisel bilgilerin gizlenmesi kişinin sorumluluğunda olduğu için döküman eklemeden önce lütfen gerekli gizlemeleri yapınız.
Şikayet Yaz