Hediye Çeki

Sizler tarafından ş***'a yazmış olduğum şikayetten dolayı sizler tarafından aranarak müşteri memnuniyeti adı altında tarafıma 100 TL hediye çeki tanımlarının. Bir kaç zorlu süreçten sonra 09.11.2021 tarihinde alışveriş yaptım, sepetime 4 ürün ekledim. Hangisi uyarsa onu almak ve kargo ücreti ödememek için. Bunu sizlere de telefon da açıkça söyledim. Hediye çeki sepetteki ürünlerin toplam tutarına girmediği için mecburen bir de denemeden aldığım için mecburen bir kaç ürün sipariş ediyorsun. Daha sonra olmayan diğer üç parçayı 15.11.2021 tarihinde sizlere gönderdim fakat nasıl hesaplandıysa tarafıma tanımlanan 100 TL çekim kullandırılmamış. Hatta bu gün müşteri hizmetleri ile görüştüğümde bu konuyu da  söyledim. Evet 100 TL düşülecek gömlek pijamanın geri kalan kısmı tahsil edilip, tarafınıza ödediğiniz ücret iade olacak dendi. Resmen dilenci konumuna koydunuz hediye çekinin almış olduğum  pijamadan düşülerek geri kalan miktarın kartımdan kesilmesi diğer ürünler için ödemiş olduğum paramın iadesini talep ediyorum. Ş***'daki memnuniyet çekinizi siz verdiniz ben talep etmedim. Mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum. Paramın acilen iadesini talep ediyorum.

Z
Zeynep
54+

Dagi Benzer Şikayetler


Dagi Müşteri Memnuniyetine Verilmeyen Önem

Dagi firmasının internet sitesinden 7 Temmuz 2021 tarihinde sipariş verdim. Pek çok firmanın internet sitesinden yaptığım alımlar 1 ya da ...

M
M. Orçun
133
Şikayet Yaz
Şikayet Yaz
Şikayetçi olduğunuz firmanın ismini giriniz.
Şikayet başlığını giriniz.
Genel Puanlama *

Lütfen oylama yapınız.
Kalan Karakter : 2500
Şikayet içeriği en az 150 karakter olmalıdır.
Telefon Numaram Şikayetçi Olunan Marka İle Paylaşılsın
Kişisel bilgilerin gizlenmesi kişinin sorumluluğunda olduğu için döküman eklemeden önce lütfen gerekli gizlemeleri yapınız.
Şikayet Yaz