Ne Dolap Yöneticilerine Ne De Yurtiçi Kargo Görevlileri

Alıcı tarafından yapılan iadeler ikinci elin tabiatı gereği mümkün değildir ibaresiyle ürün satışına teşvik ederek Dolap isimli uygulama/platform üzerinden ikinci el ürün satışı yapılmaktadır.

İlana koyulan ürünler editörlerin onayından geçerek yayına alınmaktadır ve satıcısı olduğum Zigon sehpanın hiçbir kurallara aykırı durumu bilgilendirme dahilinde değildir.

Bugün itibariyle de platformda 22645 adet sehpa satışı mevcuttur.

Editörler tarafından onaylı ve 1 aydır yayında duran ürün satışım 15.02.2021 tarihli SP007798*** sipariş numaralı Dolap uygulaması üzerinden anlaşmalı olduğum PTT Kargo ile 2 parça halinde alıcıya kargolanmıştır.

17.02.2021 tarihinde alıcı kargoyu hasarlı teslim aldığını fakat tutanak tutturmadığı için iade etmek isteğini Dolap müşteri hizmetlerine iletmiştir ve müşteri hizmetleri tarafından -ilan kurallarına aykırı ürün- olduğu için iade kabul görmüştür.

Alıcı, müşteri hizmetlerinin iade kabul onayı doğrultusunda ürünümü kendisine teslim edilen 2 parça şeklinde değil de uygunsuz olarak -tek parça- halinde paketleme yaparak kendisine gönderi yapılandan -farklı bir kargo firması olan Yurtiçi Kargo'ya- teslim etmiştir.

Ürün elime ulaştığında ise hasar görmesine sebep olma amacı güdülerek gözle görülür şekilde uygunsuz gönderi sağlandığı için tarafımdan teslim alınmamış ve resmedilerek bahse konu kargo firmasından tutanak talep edilmiştir.

Kargo görevlisi tutanağı getireceğini söyleyip sırra kadem basıp ürünü göndericiye teslim edildi göstererek ürünümü aleni *** ederek işten ayrılmıştır.

Dolap yetkilileri ise ürünün alıcı da olduğunu iddia ederek alıcıya tüm bilgilendirmelerin yapıldığını fakat ulaşamadıklarını ve müsterih olmamı aylardır tarafıma iletmektedirler.

Sonuç olarak ne param ne ürünüm elime 8 aydır geçmemiştir. Ne bu platforma ne de anlaşmalı kargo görevlilerine ***.

E
Emre
712+

Dolap Benzer Şikayetler


Dolap Kaybolan Ürün

SP005837*** nolu siparişim alıcıya ulaşmadığını ama kargo da kaybolduğunu söylüyor ama kargoda ulaşılmıştır diyor iade talep ediliyor ...

N
Nurdan
44

Dolap Oynanan Oyun

Ben G*** K***. Dolap vasıtasıyla @hotvintageclub den bir bluz sipariş ettim. Ürün PTT Kargoyla 5 günde bizim elimize ulaştı. Çok ...

G
Gültekin
193

Dolap Ürünümün İadesini İstiyorum

Aldığım ürün üstüme olmadı beğenmedim iade etmek istiyorum. Ancak iade talebimi reddedildi, bu tüketici kanununa aykırıdır. ...

T
Tugce
268

Dolap.com Asla Kargolanmıyor

Satış yapıp parayı alıyorlar. Kargo için 4 gün bekleyin deniyor. Asla kargolanmıyor. Para iade edilecek deyip parayı en az 4 gün ...

H
Hakan
629

Dolap İade Kabul Etmiyorum

Sattım akülü araba tertemiz. kırık yok, müzik çalışıyor. Yeni akü var. Önce video çektim ve alıcı yolladım, ...

A
Alina
2989

Dolap.com Orjinaladidas İsimli Üye Orjinal Adidas Ayakkabı Çok Kısa Sürede Bozuldu

10/02/2021 tarihinde aldığım spor ayakkabı üç ay içinde bozuldu satıcıyla görüştüm garantiye gönderme hakkınız ...

D
Derya
3285

Dolap Beni Zarara Uğrattı

Uygulamadan uzun zamandır satış yapıyorum. 34 ürün sattım 5 e yakın puanım var. En son sattığım iyi marka elbisemi müşteri giyip ...

E
Elif
3447

Dolap Hatalı Defolu Ürün

Dolaptan almış olduğum gelinlik çoğu yerinden yırtık ve sökük gönderildi. Halbuki satıcı tertemiz bir kere giyilmiştir diye ...

G
Gül
3638
Şikayet Yaz
Şikayet Yaz
Şikayetçi olduğunuz firmanın ismini giriniz.
Şikayet başlığını giriniz.
Genel Puanlama *

Lütfen oylama yapınız.
Kalan Karakter : 2500
Şikayet içeriği en az 150 karakter olmalıdır.
Telefon Numaram Şikayetçi Olunan Marka İle Paylaşılsın
Kişisel bilgilerin gizlenmesi kişinin sorumluluğunda olduğu için döküman eklemeden önce lütfen gerekli gizlemeleri yapınız.
Şikayet Yaz