Karaca Ayıplı Mal İade İstemi Ve Şikayet

Hatay Antakya ilçesi Palladium Avm Karaca mağazanızdan 17.05.2021 tarihinde 1 adet çay sever robotea cam demlikli çay makinesi satın aldım. 

Ancak ürününüzü aldıktan yaklaşık 2 yahut 3 saat sonra evimizde içerisine su koyarak denemek istedik ve çaydanlığın çalışmadığını gördük. 

Daha sonra 18.05.2021 sabahı ürünü Karaca Antakya Palladium şubenize teslim ederek ürünün arızalı olduğunu ve şikayetimi belirttim ve şubeniz çalışanları da bize ürünün servise gideceğini ancak bir sorun var ise başkaca yeni bir çaydanlık verileceğini beyan ettiler. 

27.05.2021 tarihinde 0850 252 5572 numarası ile müşteri hizmetlerinizi ürünün ne durumda olduğunu aramam sonucunda müşteri hizmetleriniz tarafından ürünün tamir edilerek kargoya verildiğini söylediler. 

Ancak ben kullanıcı hatası yapmadım, ürünü kullanmadım ve ürün bize satılırken hatalı olduğu açıktır. Ürün Palladium Antakya şubenizde test edilerek bana teslim edilmedi. Ben test etmeden ürünün arızalı olup olmadığını nasıl bilebilirim? 

Bana sıfır olarak satılan çaydanlığın tamir edilerek gönderildi ve insanlık halidir olabilir mantığıyla ürünü alıp kullanmaya devam ettim. 

Daha sonra temmuz ayında ürün tekrar arıza verdi ve ben tekrar ürünü Antakya Palladium Avm Karaca şubenize teslim ettim. 

Tekrar bana hatamızın olmadığı ve ürünün sıfırı ile değiştirileceğini beyan ettiler ve 29.08.2021 tarihinde telefonum ile aranarak ürünün tamirinin yapıldığını ve gelip almamız gerektiğini söylediler. 

Yaklaşık üç ay önce almış olduğum ürün aldığımın sabahı ile tamire verilmiş ve 35-40 gün tarafınızda kalmış ve yine ürün arızalanmış tekrarla tarafınızda 30-35 gün kalmıştır. 

Üç ay içerisinde iki defa arıza veren ve iki ay boyunca tarafınızda olan parasını peşin ödediğim ürünün iadesini aksi hallerde tarafıma ürünün sıfır olarak aynı modelde başka bir çaydanlığın verilmesini talep ediyorum. 

Bu şekilde üç aylık ürünün iki defa servise verilmesi sebebi ile 2. el tamir edilmiş bir ürünü almam kabul edilebilir değildir. 

Benim kullanıcı olarak burada kusurum nedir? 

Ben neden üç ay içerisin de iki defa birer ay sürelerle servisiniz de kalmış ve tamir görmüş bir ürüne sıfır bir ürün gibi bedel ödeyeyim ve bunun yanında yaklaşık üç aydır sıfır aldığım peşin olarak ödediğim bir ürünü kusurum olmadan kullanamıyorum ve bana tamir edilerek teslim edileceği bildiriliyor!

Arızalı olan ürünün iadesini yahut ürünün sıfırının verilmesini aksi halde yasal haklarımı kullanacağımı bildiririm.

E
Enes
2954+

Karaca Benzer Şikayetler


Karaca Ürün Teslimi

Yemek takımını aldıktan sonra sorunlu çıkan parçaları mağazaya değişim için verdim. Parçaların geldiğini gelip almamı ...

G
Gülsenur
805

Karaca Yenibosna Şubesi Sorumsuz Şube

Ben hayatımda bu kadar sorumsuz insanlar görmedim şarjlı süpürge aldım çekmiyor arıyorum kargoya verin servise gönderin ...

S
Selda
802

Karaca Kahve Makinası

Karaca torbalı mağazasından anneme hediye aldığım makine aldığım günden beri sürekli kırmızı alarm veriyor. (Sensörlerini de ...

H
Havva
1222

Karaca Kahve Makinam Bozuk Çıktı Hala Değişim Yapılmadı

14 Şubat'ta almış olduğumuz kahve makinam bozuk çıktı ve 4-5 defa bakıma gitti değişim yapılacağını söylediler ama herhangi gibi ...

H
Hazal
2419

Karaca Kırık Parça Ve Müşteri Memnuniyeti Sıfır!

Aldığım ürünler elime geldi bir tanesinde tabağın ortası çatlak çıktı defalarca mail attım geri dönüş olmadı, ...

G
Gülşah
3470

Karaca İlk Günkü Evlilik Paketi

Her kutuda bir sorun var deforme çizik vs. iade istiyoruz iade talebimizi mağaza kabul etmiyor. Granit tencere setimde deforme ve kan lekesi var. ...

B
Beyza Nur
5221

Karaca Çaycımın Üstünü Temin Etmiyorlar

Karaca dan aldığım rosegold çaycımın üst çaydanlığı kırıldı daha bir yıl olmadı ücretiyle parça temin etmek ...

Z
Zehra
6259

Karaca Memnun Değilim

Karaca Perfect düdüklü tencere seti aldım. Ertesi gün iade ettim kapak arızalıydı!! Cam kapak ilk kullanımda kırıldı!!! Fabrikaya ...

A
Arda Ali
5709
Şikayet Yaz
Şikayet Yaz
Şikayetçi olduğunuz firmanın ismini giriniz.
Şikayet başlığını giriniz.
Genel Puanlama *

Lütfen oylama yapınız.
Kalan Karakter : 2500
Şikayet içeriği en az 150 karakter olmalıdır.
Telefon Numaram Şikayetçi Olunan Marka İle Paylaşılsın
Kişisel bilgilerin gizlenmesi kişinin sorumluluğunda olduğu için döküman eklemeden önce lütfen gerekli gizlemeleri yapınız.
Şikayet Yaz