Yandex Metrika
ŞİKAYET 16 Toplam Şikayet
ÇÖZÜLEN 0 Tüketicinin Sorunu Çözüldü
MEMNUNİYET 0.0/5
Ortalama  
Mükemmel
0
Çok iyi
0
Ortalama
0
Kötü
0
Çok Kötü
0
Toplam 16 Kayıttan 1 - 16 Arası Gösteriliyor

İstikbal Hakkında

İstikbal 1957 yılından bu yana, yılların tecrübesi ve 60 yıllık başarı hikayesi ile mobilya sektörünün lider kuruluşları arasında yer almaktadır. İstikbal mobilya, ürün çeşitliliği, tasarım farklılıkları, kalite anlayışı ve satış sonrası hizmetleri ile Türkiye'nin saygın markaları arasında yer alarak, sektöre katma değer sağlamaya ve yeni açılımlar yaratmaya devam etmektedir.

Tüketici odaklı yaklaşımı ile sektörün ihtiyaç ve beklentilerini her noktada ürünlerine ve hizmetlerine en iyi şekilde yansıtan İstikbal Mobilya, ev dekorasyonunda yeni eğilim ve trendleri öngörerek tüm üretim ve hizmet süreçlerini sürekli gelişmektedir. Yenilikçi çizgisi ile modern üretim ve pazarlama anlayışını sektördeki deneyimi ile birleştiren İstikbal, aynı zamanda mobilya sektöründe standartları sürekli yükseltmeyi hedeflemektedir.

İstikbal Ürün ve Hizmetleri

İstikbal mobilya, koltuk takımları, yatak, kanepe, baza, halı, yemek odası gibi pek çok ürün ile müşterilerine hizmet vermektedir.

İstikbal hakkında Kötüçıktı’da şikayetler, yorumlar, öneriler ve müşteri memnuniyet yorumlarını okuyabilir, dilerseniz Kötüçıktı’ya sizler de yorum, öneri ve şikayet yazabilirsiniz. İstikbal firmasının; müşteri hizmetleri, ürünleri, teslimat süresi, kargo, özel üretim, ürün kalitesi, iade, iptal ve değişim koşulları, çeyiz paketleri, salon takımları, yatak odası takımları, kargo süreci, ödeme seçenekleri, ürün garantisi, mobilya takımları, online alışveriş, kampanya ve mağazaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

İstikbal Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İstikbal Mobilya müşteri hizmetleri numarası kaçtır?

İstikbal Mobilya'nın müşteri hizmetleri numarası 0850 222 33 44'dür.

İstikbal Mobilya'nın şubeleri nerededir?

En yakın İstikbal Mobilya şubesi için; İstikbal Mobilya'nın resmi sitesini inceleyebilirsiniz.

Şikayet Yaz